Par Biedrību Domesnes
----------------------------
Jaunumi
----------------------------
Idejas, Projekti
----------------------------
Atradumi
----------------------------
Kuģniecība Latvijā
----------------------------
Literatūra
----------------------------
Mūždien mainīgais Kolkasrags
----------------------------
Kontakti
----------------------------
Citas mājaslapas

info eng. info ger. info rus.

Dendrohronoloģija

Sadarbības partneri

Rīgas brīvostas pārvalde Biedrība Rīgas kuģis Kolkas pagasta pārvalde

Biedri

Biedrību 2013. gada jūnijā dibināja Mareks Ieviņš, Tija Liepa un Andris Bramanis. Jaunu dzīvību tās darbībā ir atnesusi Dženetas Marinskas iesaistīšanās.
Ar saviem atradumiem un idejām biedrībā iesaistījies arī Aleksandrs Hruščovs.

Kāpēc Biedrība?

Daudzus gadus staigājot gar jūras krast bieži ir redzētas dažādas dēļu atlūzas. Lielākas un mazākas. Naglotas, tapotas, darvotas. Dažādas formas un koksnes. Gan jaunas, gan acīm redzami senas. Dažas no tām nofotogrāfētas, citas - sīkākas ieliktas kabatā un atnestas uz mājām, bet vairumam paiets garām.
Kas ar tām noticis tālāk? Kādu paņēmusi atpakaļ jūra, cita, ar veiksmīgāku likteni, tagad rotā kādu dārzu vai māju, kam liktenis neveiksmīgāks pa ziemu nokurināta.
Bet katrai šādai, pat vissīkākajai, vēstures lauskai ir savs stāsts. Varbūt ir vērts to uzzināt?

Biedrība dos pamatu visiem, kam rūp mūsu vēstures mantojuma saglabāšana, apvienot spēkus un ielikt savu artavu kopējā lietā.

Kāpēc Domesnes?

Jau kopš pirmās reizes, kad Kolkas rags parādās rakstītos avotos 11. gadsimta vidū līdz pat 20. gadsimta sākumam, Kolkas rags pasaules jūrniekiem ir bijis zināms kā Domesnes. Burinieki braukuši apkārt Domesnes, kuģu apkalpes cīnījušās par dzīvību uz Domesnes sēkļiem. Tagad visā pasaulē šī vieta zināma kā Kolkasrags, bet agrāk tā nebija. Mūsu darbība ir saistīta ar vēstures izpēti, tāpēc "Domesnes" varētu būt tieši laikā.

Ko mēs darām?

Mēs meklējam!
Bet nevis vienkārši, lai atrasto ieliktu plauktā vai vitrīnā. Mēs gribam zināt par atradumu visu! Tāpēc mēs attiecamies pret atrasto saudzīgi. Mēs aicinām talkā zinātniekus, ja neesam droši par to ka spēsim atrasto saglabāt. Mēs ieklausāmies jebkurā padomā, ko mums sniedz Valsts kultūrvēsturiskā mantojuma sargātāji un palīdzam šīm iestādēm arī paši - ar savām idejām un vērojumiem.

Ja izskalots vesels vraks vai liela tā daļa, tad šaubu nav - tiek izsaukti arheologi no Rīgas vai Jūrmalas. Bet ja tiek atrasts vecs, neliels dēļa gals ar tapu? Ko tad? Vai ir vērts traucēt zinātniekus?
Tieši ar šādu domu arī dzima biedrības ideja. Jāsavāc pašu spēkiem nelielās daļas, reģistrējot pēc iespējas vairāk informācijas par to (atrašanas vieta, datums, apstākļi). Un pēc tam, kad šī detaļa ir drošībā var sazināties ar arheologu caur internetu, lai uzzinātu, kas tas varētu būt un kā to labāk saglabāt.

Uz ko tiecamies?

Kuģniecības muzejs Kolkā.
Muzejs, kā zinātniska un izglītojoša iestāde.
Muzejs, kā pasaules līmeņa zemūdens arheoloģijas centrs.
Vraku daļas tiek izskalotas dažādās Latvijas vietās, bet nekur to nav tik daudz kā Kolkas raga apkārtnē. Šī vieta izceļas ne tikai Latvijas mērogā, tā ir bijusi bēdīgi slavena visā pasaulē. Neviena vieta Latvijā nav pelnījusi šādu centru tik ļoti, kā Kolka. Tas gan nenozīmē, ka vēlamies savākt visu sev. Katrai lietai jāatrod iespēja palikt tai vietā, kur tā atrasta. Cita lieta, ka ne vienmēr tas iespējams. Turklāt no jūras izskalotajām daļām bieži vien ir nepieciešama ilgstoša konservācija. Vajadzīga izpēte. Jānosaka vecums. Izcelsmes vieta. Bet, pat ja šī iestāde darbotos tikai ar Kolkasragā savākto materiālu, darba šeit pietiktu daudzām, jo daudzām paaudzēm.

Ja arī Tevi uzrunā šīs idejas - IESAISTIES!

Domesnes logo